کسب و کاری کوچک با درآمدی بالا؛ نوغانداری از پیله در می‌آید

از گذشته‌های دور پرورش کرم و تولید رشته‌هایگزارش مکتوب- کسب و کاری کوچک با درآمدی بالا؛ نوغانداری از پیله در می‌آید ابریشم یکی از مهم‌ترین منابع درآمد در بعضی از استان‌های کشور از جمله گیلان، گلستان، قزوین و چهار محال و بختیاری بود که قدمت بسیاری در برخی استان‌ها دارد.
پرورش کرم ابریشم که به عنوان فعالیت نوغانداری از آن یاد می‌شود، از پیشینه ۴۵۰۰ ساله در جهان برخوردار است، موضوعی که طبق آمار‌ها در حال حاضر جایگاه ایران را در رتبه هشتم قرار داده است.
آمار‌های جهانی نشان می‌دهد، تولید نخ ابریشم در چین معادل ۱۷۰ هزار تن و کشور هند ۲۸ هزار و ۵۲۳ تن، از کل تولید نخ ابریشم در جهان رتبه‌های اول و دوم دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.
با این حال بعضی از مشکلات وکم توجهی به این صنعت بومی موجب شد تا طی سال‌ها این مهم کمتر مورد استقبال قرار بگیرد. علی‌رغم توسعه کشاورزی در زمینه‌های مختلف در چهارمحال و بختیاری، نوغانداری از زمینه‌های مغفول مانده در این استان است که می‌تواند به افزایش اشتغالزایی و ثروت‌آفرینی این استان کمک کند.
اما گویی باز هم نوبت به شکوفایی نوغانداری رسیده و خبر‌ها حکایت از آن دارد که در راستای طرح پایلوت توسعه مشاغل خانگی، کلاس‌های آموزش این صنعت در جهاد دانشگاهی چهارمحال وبختیاری برگزار شده است. موضوعی که در صورت تداوم آموزش‌ها، می‌تواند رونق دوباره را به این صنعت قدیمی و سنتی بازگرداند.
آب و هوای مرطوب و خنک در کنار وجود توتستان‌ها از جمله مزایایی به شمار می‌رود که می‌توان از آن‌ها برای تولید کرم و رشته‌های ابریشم استفاده کرد.

رونق نوغانداری در چهارمحال و بختیاری

با رونق گرفتن مشاغل خانگی یکی از کار‌هایی که دوباره در حال شکوفا شدن است صنعت نوغانداری و پرورش کرم ابریشم است.
گزارش مکتوب- کسب و کاری کوچک با درآمدی بالا؛ نوغانداری از پیله در می‌آیدیکی از کارشناسان مرکز توسعه نوغانداری کشور می‌گوید: چهارمحال و بختیاری ظرفیت‌های خوبی در توسعه نوغانداری دارد، و با توجه به شرایط آب و هوایی مساعد، این استان می‌تواند بخشی از نیاز کشور به نخ ابریشم را تأمین کند.
بهرام گلرنگ با اشاره به اینکه آب و هوای مرطوب و خنک بهترین شرایط برای پرورش پیله کرم ابریشم است، می‌افزاید: چهارمحال و بختیاری دارای هوایی مطبوع در بهار است که زمینه‌ای مستعد برای نوغانداری در این استان است.
در این میان، هزینه کم مواد اولیه و خرید تضمینی از مهم‌ترین شاخصه‌ها و مزایایی به شمار می‌رود که نوغانداری می‌تواند برای گسترش کسب و کار‌های خانگی مناسب باشد.
کارشناس مرکز توسعه نوغانداری کشور می‌گوید: مرکز توسعه نوغانداری هر ساله تخم کرم ابریشم را به استان‌های متقاضی سراسر کشور ارسال کرده و پیله ابریشم را از آن‌ها خریداری می‌کند.
گلرنگ با بیان اینکه دبیرخانه مشاغل خانگی جهاد دانشگاهی استان چهارمحال وبختیاری در ترویج کسب و کار‌های خانگی از جمله نوغانداری، نقش خوبی را ایفا می‌کند می‌گوید: این دبیرخانه می‌تواند زمینه‌های ورود نوغانداری در سطح گسترده به چهارمحال و بختیاری را ایجاد کند.
رئیس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به استقبال خوب از راه‌اندازی و توسعه نوغانداری درگزارش مکتوب- کسب و کاری کوچک با درآمدی بالا؛ نوغانداری از پیله در می‌آید این استان، نوغانداری را یکی از مشاغل خانگی با بازدهی بالا دانسته و می‌گوید: جهاد دانشگاهی استان آمادگی آموزش نوغانداری، فروش تخم کرم ابریشم و هماهنگی برای فروش پیله ابریشم به علاقه‌مندان و متقاضیان در استان را دارد.
سیروس رضایی می‌افزاید: به‌رغم توسعه کشاورزی در زمینه‌های مختلف در استان، نوغانداری از زمینه‌های مغفول مانده در چهارمحال و بختیاری است که می‌تواند به افزایش اشتغالزایی و ثروت‌آفرینی استان کمک کند.

استقبال بی‌نظیر مردم و بویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از طرح نوغانداری

محمدرضا قلعه امام‌قیسی مدیر اجرایی طرح نوغانداری در جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختیاری با اشاره به قرارداد میان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی در قالب طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، می‌گوید: این نهاد در راستای اجرای فاز یک (شناسایی شغل‌های مزیت‌دار و معرفی آن به مردم استان) طرح نوغانداری (پرورش کرم ابریشم) را برای نخستین بار در استان به متقاضیان راه‌اندازی کسب و کار‌های خانگی معرفی کرده است.
تولید کننده کرم ابریشم در چهارمحال و بختیاری با اشاره به بازدید‌های کارشناسان مرکز توسعه نوغانداری کشور از ظرفیت‌های موجود در استان، می‌افزاید: مساعد بودن استان چهارمحال وبختیاری برای طرح نوغانداری تایید شد و این شغل به صورت آزمایشی در اتاق اداری محل کار (جهاد دانشگاهی) و پنج منزل مسکونی در سطح گزارش مکتوب- کسب و کاری کوچک با درآمدی بالا؛ نوغانداری از پیله در می‌آیداستان آغاز شد و پس از گذشت ۴۵ روز تلاش، اولین پیله‌های باکیفیت استان تولید شد.
وی می‌گوید: خوشبختانه این طرح با استقبال بی‌نظیر مردم به ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی روبرو شد، به طوری که در فاصله کمتر از بیست روز ۳۰۰ نفر در آموزش‌های تئوری و عملی این شغل خانگی شرکت کردند و همچنان تقاضا برای برگزاری این دوره به ویژه در شهرستان‌ها ادامه دارد.
این تولید کننده کرم ابریشم در استان می‌افزاید: با هدف اجرای آزمایشی و کسب تجربه عملی، ۳۰۰ هزار تخم نوغان بین شرکت‌کنندگانی که در کارگاه‌های آموزشی حضور داشتند توزیع شد و فرایند پرورش لاروها، تحت نظارت و هدایت کارشناسان دبیرخانه طرح الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی جهاد دانشگاهی در سطح استان در حال انجام است.
قلعه می‌گوید: با توجه به استقبال مطلوب مردم، جدید و بکر بودن این شغل در استان، مساعد بودن شرایط آب و هوایی، آغاز به کار کارخانه در حال تاسیس تبدیل پیله به نخ ابریشم در استان، پیش‌بینی می‌شود این حرفه جدید اشتغال قابل توجهی را به صورت مستقیم و غیر مستقیم در استان ایجاد کند.
وی حداقل فضای مورد نیاز برای راه‌اندازی، با حداقل هزینه و امکانات، زود بازده بودن، ارزش افزوده بالا، بازار فروش تضمینی و ریسک پایین را از جمله مزیت‌های منحصر به فرد راه‌اندازی این شغل خانگی می‌داند و می‌افزاید: لازمه توسعه و فراگیر شدن این شغل، کمک به ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز توسط دستگاه‌های اجرایی مرتبط است که در حال حاضر تنها زیرساخت مورد نیاز، برنامه‌ریزی و کمک در ایجاد توتستان در حد وسیع است.
قلعه می‌گوید: به طور مثال یک بسته تخم نوغان که حاوی حدود ۲۵ هزار تخم بوده وحداکثر قیمت تمام شده آن حدود ۱۰ دلار است، تحت حمایت و پشتیبانی مرکز توسعه نوغانداری کشور به صورت یارانه‌ای توزیع می‌شود، نیازمند حدود ۲۴ متر مربع فضای مسقف بوده که پس از طی شدن ۴۵ تا ۵۰ روز فرایند پرورش، حدود ۳۵ کیلو پیله تَر تولید می‌کند که با قیمت امروز حداقل دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ارزش افزوده آن خواهد بود.
مدیر اجرایی طرح با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان حمایت خود را از طرح نوغانداری و متقاضیان آن اعلام کرده‌اند، می‌گوید: جهاد دانشگاهی به عنوان عامل توسعه طرح نوغانداری در استان، آماده ارائه خدمات آموزشی و مشاوره شغلی در این زمینه به علاقه‌مندان خواهد بود.

توزیع چهار هزار اصله نهال توت در راستای توسعه نوغانداری

مدیر طیور و پرورش کرم ابریشم و زنبور عسل چهارمحال و بختیاری هم می‌گوید: نخستین بار چهار هزار اصله نهال توت در راستای توسعه نوغانداری در استان توزیع شد.
حسن رحمانی کرم ابریشم در زمان‌هایی از تاریخ، یکی از درآمد‌های سبد خانوار برخی کشاورزان شهرستان طارم بود، ولی به مرور زمان و به دلایل متعددی رغبت کشاورزان برای پرورشگزارش مکتوب- کسب و کاری کوچک با درآمدی بالا؛ نوغانداری از پیله در می‌آید کرم ابریشم کاسته شد.
رحمانی می‌افزاید: نوغانداری یا پرورش کرم ابریشم و تولید فرآورده‌های ابریشمی از جمله فعالیت‌های جانبی است که در کنار فعالیت‌های اصلی کشاورزان می‌تواند طی یک دوره کوتاه مدت (حدود ۴۰ روز) ضمن ایجاد انگیزه اقتصادی و به کارگیری بخشی از نیروی کار روستاها، درآمد مناسبی را برای روستانشینان این شهرستان فراهم کند.
وی، سرمایه گذاری اندک، کوتاه بودن دوره پرورش و حضور همه افراد خانواده از کودکان تا میانسالان، را از جمله مزایای نوغانداری می‌داند و می‌افزاید: تأمین زیرساخت‌ها و مجوز پرداخت اعتبار برای تجهیز کارگاه، توزیع نهال اصلاح شده توت به مقدار کافی به طور کاملاً رایگان در اسفند ماه هر سال، توزیع لارو و تخم کرم ابریشم، ارائه مشاوره مقدماتی و تکمیلی، از جمله کار‌های در دست اقدام سازمان جهاد کشاورزی در راستای توسعه نوغانداری به گزارش مکتوب- کسب و کاری کوچک با درآمدی بالا؛ نوغانداری از پیله در می‌آیدشمار می‌رود.
در پایان اینکه نوغانداری با قدمت و سابقه بالایی که در دیگر مناطق کشورمان دارد، می‌تواند به عنوان بهترین شغل جانبی در دیگر مناطق و شهرستان‌های دیگر نیز به ویژه در روستا‌ها با برگزاری کلاس‌های ترویجی و آموزشی و حمایت‌های لازم در راستای توانمندسازی اقتصادی هر خانواده اشاعه و ترویج داده شود.
نجات صنعت نوغانداری و ابریشم کشور در گرو ایجاد مشوق‌های مؤثر برای جلب نظر کشاورزان، تلفیق دستاورد‌های نوین علمی و اجرای پژوهش‌های کاربردی در این حوزه است. صنعت نوغانداری و ابریشم با توجه به ظرفیت و قابلیت بسیار بالا در زمینه ایجاد درآمد و اشتغال برای خانوار‌ها به‌ویژه خانوار‌های روستایی باید موردتوجه مسئولان قرار گیرد و مسئولان باید برای حفظ نسل جوان در روستا‌ها و جلوگیری از مهاجرت آن‌ها و همچنین توسعه روستا‌ها در راستای رونق دوباره این صنعت تلاشی مضاعف کرده و بسته‌های حمایتی خود را ارتقا دهند.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    دسته بندی ها