آسیب‌ کرونا در کمین بافندگان فرش دستباف

6589094_250

رییس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به چالش‌های پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا گفت: از منظر اقتصادی بافندگان فرش دستباف به خصوص بخشی که بیمه نیستند در مقایسه با سایر صنوف آسیب بیشتری متحمل خواهند شد.

به گزارش مرکز ملی فرش ایران، «فرح‌ناز رافع》 با بیان این مطلب که شوک کرونایی، فعالیت‌های اقتصادی را در بخش‌های مختلف به ویژه فرش دستباف بیشتر تحت تأثیر قرار می‌دهد، افزود: از همین رو بیمه تأمین اجتماعی از سوی دولت برای دست اندرکاران فرش در نظر گرفته شود تا مشاغل خرد آسیب دیده از کرونا از بین نروند.مشکل زنجیره تأمین و کاهش دستیابی به بازارهای خارجی و مصرفی داخلی لزوم حمایت‌های بیشتر دولت از این بخش را طلب می‌کند.
وی ادامه داد: آثار و پیامدهای اقتصادی و مالی شیوع ویروس کرونا را هم برای کوتاه‌مدت و هم دوره‌های میان‌مدت و بلندمدت در دو سطح کلان و خرد می‌توان تحلیل کرد از همین رو تدوین «برنامه جامع بهبود فضای کسب وکار و ارتقای سرمایه پذیری کسب وکارهای حوزه‌ی فرش» با مشارکت بخش خصوصی و با هدف ارتقای تاب آوری این بخش از اقتصاد ملی در برابر تهدیدات ناشی از بحران کرونا در دست اقدام است.
رافع گفت: ارائه یک برنامه منسجم و جامع برای کاهش آثار شیوع کرونا بر روی کسب و کار می‌تواند با به حداقل رساندن آثار زیان بار آن در احیای هر چه سریع‌تر نقش صنوف و بازاریابی جایگاه آن‌ها در رشد اقتصادی کشور مؤثر باشد.
وی افزود: با توجه به تأثیر قابل توجه شیوع کرونا بر فعالیت بخش عمده ای از فعالان حوزه تولید و فروش فرش دستباف که در قالب واحدهای صنفی فعالیت می‌کنند و همین طور تمهیداتی که از طرف وزارت صمت و بانک مرکزی جهت بهره مندی صنوف از تعویق تسهیلات و سایر کمک‌های پیش بینی شده، این مرکز به دنبال آن است که صنوف تولیدی و توزیعی فرش دستباف در بند 10 دستورالعمل ابلاغی بانک مرکزی و بسته‌های حمایتی وزارت لحاظ شود.
رئیس مرکز ملی فرش ایران ادامه داد: با توجه به مباحث اشاره شده و موارد مذکور قابل طرح است که دولت و بخش خصوصی در پی تصمیم سازی و تصمیم گیری اقدامات حمایتی از بخش خصوصی و واحدهای تولیدی کشور به منظور کاهش آسیب‌ها و چالش‌های ناشی از کرونا از جمله؛ تقسیط و استمهال بدهی‌های ارزی و ریالی و همینطور مالیاتی و تأمین اجتماعی به مدت شش ماه و در ادامه کوتاه کردن مسیر تخصیص ارز و امور گمرکی به منظور تأمین مواد اولیه به منظور تولید فرش دستباف در داخل و صادرات این محصولات به کشورهای درگیر این ویروس که می‌تواند ارزآوری مناسبی در کشور ایجاد کند. برنامه ریزی کنند.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    دسته بندی ها